Co je Raspberry Pi ?

Jelikoz nemalo casu stravime instalacemi a provozovanim prave na tomto HW, bylo by od veci si rict, co to vlastne je a v cem je to tak uzasne.

Raspberty Pi je miniPC velikosti kreditni karty. Nejde vsak o miniPC, jak jej vetsina lidi zna z obchodu, ale o samostatne osazene PCB (anglicka zkratka pro desku plosnych spoju).
Tzn nevypada to jako minimaturni zakladni deska bezneho PC jako treba u formatu micro-ITX, ale je to deska, po obvodu osazena patricnymi konektory.
Ale nejlepsi bude, dat si sem proste obrazek 🙂

model-b-plus-300x225 Tento mini pocitac je postaven na CPU architektury ARM, at uz ARMv6 u prvni verze tohoto produktu, tak ARMv7 u verze Raspberry Pi 2, vydane v unoru 2015. Zasadni rozdil mezi verzemi ARMv6 a ARMv7 je zejmena ten, ze nad ARMv7 jde pustit napriklad Android, takze pokud se rozhodnete pro projekt, ktery by jste radeji nezli nad linuxem, provozovali nad Androidem, s touto verzi CPU mate moznost.
Jelikoz nejsem majitelem drivejsich verzi Raspberry Pi, at uz A, A+, B ci B+, budeme se venovat zejmena verzi Raspberry Pi 2, az mi teda dorazi 🙂
Existuji i dalsi verze takovychto mini PC, jedna z nich je napriklad Banana Pi, uplne jineho vyrobce, ktera proti prvni verzi RPi B+ (doposavad nejvyssi model) nabizi 1GHz CPU a 1GB RAM a prave jiz ARMv7 CPU. Proto i v me sbirce je prave tento model. Bohuzel odlisnosti od klasicke verze RPi jsou natolik velike a to zejmena prave diky rozdilne architekture CPU, ze neni mozne bez nejakych zasahu provozovat image urcene pro RPi prave na BananaPi.

proto, kdyz se objevily zpravy o vydani novinky v podobe verze RPi 2, rozhodl jsem se dva kousky tohoto zarizeni poridit a podrobit je dalsim testum a provoznimu nasazeni.

Co vlastne tato nova verze nabizi ?

  • 900 MHz Quad Core CPU (Broadcom BCM2836 ARM Cortex-A7 s VideoCore IV dual-core GPU)
  • 1GB LPDDR2 SDRAM
  • 4x USB 2.0
  • 100MBit sitovou kartu
  • 40 GPIO
  • micro SD slot na karty
  • lepsi audio vystup nez u sveho predchudce
  • MicroUSB napajeci konektor
  • HDMI vystup s podporou tusimze 7.1 zvuku (urcite 5.1)

Oproti svemu predchudci, ktery tikal na single core 700MHz se vyrobce chlubi 6x vyssim vykonem a z realnych testu (zdroj Youtube), je patrne, ze pri o cca 30% mensi spotrebe, coz sebou nese i zmenseni vyzarovaneho tepla.

Diky tomuto se RPi 2 stava idealnim adeptem prave pro domaci HTPC. Jiz jeho predchudce byl schopny plynuleho prehravani 1080p videa, vcetne DTS zvuku, ale nekdy uz uzivatele narazeli na limity tohoto HW, zejmena diky pouze 512 MB RAM a v pripade pouziti Boblight pluginu (vysvetlime si v jinem clanku) i k vykonnostnim limitum.
Pri pohledu na parametry zarizeni je jasne, ze to nemuze nahradit plnohodnostny vykon klasickeho stolniho PC, nebo specializovanych miniPC na x86 architekture, ale ty uz musi byt obvykle nejakym zpusobem chlazene a jsou zaroven o dost rozmernejsi a v neposledni rade, maji daleko vyssi spotrebu.
Kdyz jsme u spotreby, miniPC s procesory i3 mivaji Max TDP cca 15W, mnou provozovany Celeron v Zotac Zbox nano udava max TDP 7W a je pasivne chlazeny, proti tomu RPi obvykle neprekracuje spotrebu 3W a nove verze v idle ma mit spotrebu okolo 1.5W a v plne zatezi pak do cca 3,5W.
To z RPi2 dela idealni zarizeni jak pro domaci HTPC, ale treba i NAS, GW ci webserver.

Jak to cele pracuje a co do to ho jsme schopni pripojit ?
Nejsnazsi je priorvnat si RPi2 k mobilnimu telefonu, protoze prave odtamtud takrikajic vitr vane. Napaji se stejnym konektorem miniUSB, napetim 5V, takze muzete pouzit jakoukoliv nabijecku pro mobilni telefon a stacit by vam melo bohate 500mA pro samotne zarizeni. To ma ale na sobe 4 USB sloty, ktere maji celkovy limit 1.2A, takze idealni zdroj pro RPi2 by mel byt 5V 2A. Pokud vsak nebudete pripojovat treba mechanicke externi disky (rozumej disky s tocicimi se plotnami), nebo nehodlate pres RPi2 nabijet svuj telefon, vystacite si i s 1A zdrojem. Pro predstavu, BananaPi provozuju s klavesnici a mysi na 700mA nabijecce od stareho Samsungu 🙂

Dale je mozne pripojit jak uz bylo receno 4 USB zarizeni, obvykle se bude jednat o nejaky Bluetooth adapter pro klavesnici a mys, preci jenom bezdratove ovladani je prijemnejsi, pripadne nejaky Wifi adapter, pokud nemuzete pouzit pripojeni kabelem, ktere vsak doporucuji preferovat. Pokud se rozhodnete prehravat nejaka BD FullHD videa z nejakeho NASu, nebo DLNA serveru, Wifi se snadno muze stat nedostatecnym propojenim.

Sitova karta nabizi dnes uz mozna slabsich 100MBit, ocekaval bych 1Gbit, jako ma BananaPi, ale protoze deska neobsahuje ani SATA port, tudiz neni mozne pripojit externi disk, nebudete na RPi2 prenaset velke mnozstvi dat a tudiz je 100MBit asi dostatecnych. Ti, kteri maji doma 240MBit UPC internet, vsak na limit sitove karty snadno dosahnou. V beznem provozu vsak je toto cislo dostatecne vysoke.

Obraz je mozne prenaset pres HDMI konektor tusimze stale verze 1.3 (1080p30), coz je proti Banana Pi (ver 1.4) stale o krok pozadu. Opet je ale pro bezne prehravani videa dostatecne. 4K mysacka si vsak nezahrajete. Stejne tak je mozne pres HDMI dostat ven i zvuk a to snad i v DTS (nemam zatim osobne overeno).

Analogovy zvuk i obraz je mozne dostat z kombinovane 3polove 3,5mm zdirky (stereo zvuk + kompozitni video). Konektor kompozitniho videa (ten zluty na drivejsich verzich RPi), byl odebran a integrovan prave do vystupu na sluchatka ci reprobedny. Tim se uvolnilo vice mista pro GPIO konektor.

Na desce je jeste dvojice konektoru DSI a CSI, pro pripojeni dotykoveho displaye ci kamery, ale pokud se nechystate stavet tablet, nebo spartphone, nebo nemate moznost pripojit display pres HDMI, zrejme vyuziti techto konektoru nenajdete. Obecne me napada snad jenom moznost pripojeni 7″ displaye treba v aute, kde se da RPi pouzit jako multimedialni centrum stejne, jako doma.
Zaroven existuji i urcite moznosti vyuziti pri propojeni s ODBII, takze si pak muzete na display napriklad vytahnout data primo z ECU, ale to uz jsme trosku nekde jinde.

Disk. Sice jsem to zminil, ale radeji to jeste zduraznim. RPi nema zadny disk a nema moznost jej pripojit bez externiho prevodniku do USB, nebo mozna pres nejaky bast do GPIO konektoru, do ktereho se da pripojit mnoho dalsich desek. Veskera data jsou ukladana na microSD kartu (drive SD kartu). Vyhodou je, ze na SDkartu je mozne nahrat jakykoliv image, ktery najdete na internetu, protoze HW je vsude stejny. Tzn nekdo upravi konkretni instalaci pro konkretni ucel, napriklad prave HTPC a vyda ji jako image, ktery se jenom rozbali na kartu, karta vlozi do RPi a bez dalsiho zbytecneho instalovani je system plne funkcni, vcetne vsech driveru, graficke akcelerace videa atd. Zminit muzu napriklad OpenELEC, RaspBMC, KODIBuntu atd… Pokud RPi 2 nechcete pouzivat pouze jako HTPC, je lepsi zvolit distribuce jako Raspbian, ci jine specialni distribuce upravene pro Raspberry Pi, ale musite pocitat s velkymi problemy pri dodatecne instalaci KODI, pokud by jste jej chteli doinstalovat, nebot KODI nema vlastni strom pro ARM architekturu a neda se tudiz nainstalovat klasicky pres apt-get ci nejakou GUI alternativu primo z repozitare.

Pokud se jedna o bezne domaci HTPC a pokud nemate 4K TV a prisun filmu v tomto formatu, nebo si vystacite s Full HD a upscalem, pak se da RPi 2 povazovat za slusneho pracanta bratru za 35$, nebo cca 1200 Kc v tuzemskych obchodech.

 

V dalsim clanku se podivame, pro jaky HW se rozhodnout, na zaklade nasich preferenci. Co kdyz chci totiz HTPC a zaroven i klasicky X Windows, Windows atd ?

Napsat komentář