Jaky HW zvolit ? Aneb kdyz RPi 2 uz nestaci.

Sice se tocime, ci budeme tocit zejmena okolo HTPC, KODI a jeho doplnku, ale ne kazdy se chce omezit pouze na pouzivani miniPC jako HTPC.

Preci jenom neni od veci, mit moznost, prepnout se do nejake plochy a pouzivat miniPC jako klasicky pocitac. Samozrejme to nebude zadna herni supermasina, ale pro klasicke operace jako prohlizeni webu, prace v terminalu, vzdaleny pristup (RDP, VNC atd…), mozna neco malo komunikace (Skype, TS3, Mumble atd…), to vsechno samozrejme klasicke miniPC zvladne.
Jenze to samozrejme nebude tak svizne, jako na klasickem PC, nebo alespon ne ve vsech pripadech.

Je dobre si teda jiz na zacatku rict, co od sveho miniPC vlastne cekate. Jestli vam staci se omezit pouze na HTPC, nebo naopak nechcete, aby byla moznost se do nejake plochy dostat atd, napriklad, pokud mate mene technicky zdatne sourozence, deti, manzelky atd, nebo sami si nejste uplne jisti, pak je dobre vyuzit predpripravenych distribuci treba prave na Raspberry Pi 2.
V ostatnich pripadech je lepsi, sahnout po necem vice blizsimu klasickemu PC, idealne v architekrute x86_64 (klasicky Intel ci AMD na 64bit).
Takove miniPC vsak uz mivaji obvykle nejake chlazeni, ikdyz jsou treba uplne mala, jako treba Intel NUC, nebo vetsina Zotac ZBOX, obvykle se v tom nejaky ten vetrak toci a to je to posledni, co by jste chteli pri sledovani filmu, poslechu hudby, nebo dokonce pri vypnute TV poslouchat…
Navic, co se musi tocit, to ma problem, kdyz se to zastavi, takze je lepsi, kdyz se v tom uz z vyroby nic netoci 🙂

V dnesni dobe, kdy se vyrobni procesy dostavaji na uroven, ktera odporuje lidskemu mysleni, nastesti neni nouze o vykonne, ale zaroven energeticky usporne procesory. To samozrejme snizuje jejich naroky na chlazeni, takze se najdou miniPC, ktera jsou ciste pasivne chlazena a pritom adekvatne vykonna.

Jeste, nez tady zacnu rozebirat jednoho takoveho zastupce, zminim jeste dalsi vec, ktera je u miniPC, ci HTPC obecne vhodna. Je to externi zdroj. Tim je mysleno to, ze na trhu sice existuji krasne krabicky pro desky formatu mini-ITX, ktere jsou zmenseninami klasickych desek, maji klasicky vystupy vzadu, pouzivaji standardni delku pameti a maji dostatek portu pro pripojeni disku a mechanik, ale take maji klasicke ATX napajeni a to je problem. Proc ? No protoze uvnitr takove krabice je zdroj, jako v klasickem PC a ten obvykle odvadi veskerou praci, co se chlazeni tyce, takze ac procesor je chlazeny pasivne, aby se uchladil, musi zdroj byt chlazeny aktivne a v miniPC delat adekvatni pruvan, aby se uchladil jak zdroj, tak procesor a verte mi, je to otravne a neprijemne hlasite. Takze pri vyberu sveho miniPC urcite hledejte model, ktery ma prave externi napajeni ze zdroje, stejne jako treba notebook.

Takze z ceho teda vybirat ? Zalezi na tom, co od toho presne chcete. Pokud vam staci jeden vystup na TV ci monitor, nebo potrebujete dva, pokud vam staci dva, nebo potrebujete vice USB portu, jestli maji byt 2.0 nebo 3.0, jestli ma mit miniPC integrovanou WiFi, moznost pripojit 2,5″ disk, tady bych striktne doporucil SSD, kde si bohate vystacite s nejmensim a nejlevnejsim modelem, ale opet je potreba, aby se tam nic netocilo a nechrastilo hlavami nad plotnami, nebo jestli ma mit mini PC treba ctecku karet, ci IR senzor.

Nektere tyto pocitace totiz maji vse vyse zminene, jine pouze cast z toho. Ceny takovychto zarizeni jsou od cca 3000Kc (bavime se o necem aspon trosicku pouzitelnem), ale presahuji klidne i desetitisicovou hranici.
Pri vyberu dejte pozor na dve veci. Na pamet a disk. Nektere pocitace maji pamet instalovanou, jine ne, stejne tak je tomu i u disku. U tech nejlevnejsich variant obvykle neni ani pamet, ani disk a takovy mini pocitac se pak samozrejme jeste o neco prodrazi.
Pokud vas tlaci finance, vybirejte z miniPC, ktere ma prave moznost co nejvetsiho mnozstvi pouziti, jako napriklad prave jak ctecku SD karet, tak moznost pripojit 2.5″ disk. Investici do disku totiz muzete odlozit a prozatim provozovat system jenom na SD karte. Je to sice vyrazne pomalejsi, ale rozsiritelne.
Atd… Timto zpusobem je potreba premyslet nad celym miniPC. Najit adekvatni vykon, pasivne chlazeny, rozsiritelny, idealne se dvema sloty pro pameti, moznosti instalace wifi, nebo jeji pritomnosti.

Ja jsem z aktualni nabidky vybral Zotac ZBOX nano CI320.
6680_10_zotac_zbox_ci320_nano_budget_sff_desktop_pc_review
Cela serie Zotac ZBOX je rekneme rozumna, ale drtiva vetsina z nich je aktivne chlazena. Doporucuji si najit nejake obrazky, strejda google rad pomuze.
Oproti tomu Zotac ZBOX nano CI320 je ciste pasivni. Ma moznost pouziti 2,5″ disku, osazeni jedne pameti (v mem pripade 4GB RAM), na obrazku je videt i wifi modul (demontoval jsem, pouzivam pouze ethernet), ktery je jiz v cene zakladu, pamet vsak nikoliv.
Uvnitr tluce srdce v podobe Quad Core Celeronu N2930 na 1,83 GHz.
Parametry CPU zde: http://ark.intel.com/products/81073/Intel-Celeron-Processor-N2930-2M-Cache-up-to-2_16-GHz
Procesor bez problemu dostacuje na beznou praci, prehravani Full HD videa s DTS i ve 3D, instalace i preklady v linuxu jsou svizne, pravdou je, ze provozuju system na rychlem SDD disku. integrovana grafika si taktez bez problemu poradi s beznymi potrebami HTPC, akcelerace systemu je svizna, presouvani oken linuxu vcetne obsahu je plynule. Zadne hry s 3D akcelerace jsem nezkousel, miniPC nebyl staven za ucelem hrani takovychto her.

Cena tohoto modelu je okolo 4200 Kc s DPH. (je potreba pocitat s dalsi investici do pameti a disku ci SD karty)
Cena modelu vcetne disku a pameti je oznacovana jako PLUS a vcetne 4GB RAM a 64GB SSD disku vyjde na zhruba 7400 Kc s DPH.
Waranty void nalepku, kterou vidite na obrazku jsem uz porusil, abych se podival, jak je vyresen zpusob chlazeni procesoru. Procesor je chlazen kusem (opravdu kusem) hliniku, pasta je klasicka jako u beznych chladicu CPU, tu jsem vymenil za vlastni. Z druhe strany chladice je thermal tape, ktera je pritisknuta na horni viko case, kde je jeste plech. Netusim, jestli to ma nejaky vetsi smysl, krabicka je plastova, prenosem pres thermal tape urcite dochazi ke ztratam v ucinnosti, plech na vnitrku case je tenky, no tezko rict, mozna by se to dalo udelat lepe, klasickym frezovanim drazek, nebo pouzitim kovoveho vika cele case, na ktery by se dle potreby mohl pridelat jeste dalsi chladic. Toto by bylo mozne, pokud adekvatni chladic mate, udelat i takto, ale za cenu prorezani case. Ve chvili, kdy budete menit pastu pod chladicem a pousite zarucni nalepku, tak je to stejne jedno 🙂 V zakladu to urcite neni potreba, system se uchladi bezne, napomaha tomu i aktivni podtaktovavani procesoru, pokud neni potreba jeho maximalni vykon, coz ne kazdy procesor v techto miniPC umi.
sensors_temp-dayProvozni teploty jsou v realnem nasazeni od cca 45°C do cca 60°C, viz graf ze vcerejsiho vecera, pri sledovani treti serie Walking Dead 🙂
Na pasivne chlazene miniPC, to neni tak uplne spatne. Daleko vetsi strach mam ale o SSD disk, ktery mi prijde prehnane horky. Disk je mini PC na spodni strane, takze jeho chlazeni je mizerne. uvazuji o podobnem systemu jako je u chlazeni CPU s termalni paskou a pasivnim chladicem, ale uvnitr neni prilis mista, takze bude nutny zasad do case. Teploty SSD v grafu zatim nemam, takze nemuzu presne posoudit tuto potrebu.
Pokud vsak chcete system nechat bezet jako ja 24/7/365, asi si to nejaky ten drobny upgrade zaslouzi. Treba o tom nekdy bude samostatny clanek.

Ale zpet k samotnemu miniPC. Ctyri USB 3.0 vzadu, dalsi 2.0 vpredu, ctecka karet, IR senzor, stereo vystup na sluchatka, vstup na mikrofon, HDMI 1.4 + displayport ci eSATA konektor. Nechybi 1GBit sitova karta.
To je docela slusna vybava a pro domaci HTPC a obcasne MiniPC pro praci dostacujici.
Za sebe muzu rict, ze jsem spokojen. Provozuji na tom Ubuntu 14.04, problemy s ovladaci jsem nemel zadne a to ani po pripojeni Bluetooth adapteru. IR remote nepouzivam, KODI se da v pripade potreby ovladat ze smartphonu, ale pokud by jste chteli ovladat mini PC dalkovym ovladacem, neni to diky IR senzoru problem, akorat jej musite nechat nekde viditelne u TV.
Skoda jen,ze nezustalo vice mista na druhy pametovy modul, CPU zvlada az 8GB, ale netusim jestli na jedinem modulu, nebo je potreba mit 2x 4GB. Ale na to co po HTPC chci, jsou 4GB tak akorat.

Prikladam jeste par grafu z Muninu, aby jste si udelali blizsi predstavu.

cpu-day

 

Z CPU usage grafu je patrne, ze system je co se vykonu tyce predimenzovany. Quad Core dela svoje, ale i Dual Core nad 1GHz by odvedl svoji praci. Vzhledem k cenam i spotrebe, vsak nejsou ty starsi procesory zrovna idealni volbou a je lepsi zvolit z novejsich rad procesoru. V pripade Celeronu N2930 se bavime o 1Q/2014.

cpuspeed-day

 

Graf CPU frequency scaling prokladam, aby jste videli, kolik casu stravi pocitac na minimalnim taktu okolo 500MHz. Spicka nad 1.5GHz byl kously proces KODI pri aktualizaci TV shows Genesis pluginu, ktery v danou chvili vytizil jedno jadro na 100%. Proto je dobre mit jader vice 🙂 Jeden zablokovany proces vam nesestreli cely pocitac do nepouzitelneho stavu.

memory-day

 

Z grafu pametu je videt, ze aplikace vyuzivaji v prumeru 533,95 MB RAM. ten zbytek jsou vsemozne cache a buffery. System by pracoval spolehlive i na 2GB RAM, presto bych se k pouziti 4GB modulu priklanel. Pokud patrite mezi magory, kteri jako ja nechavaji otevreny prohlizec s 50ti zalozkami, pamet rychle mizi 🙂

A to je asi tak vse. Aktualne me nenapada, na co dalsiho dat pri vyberu miniPC duraz. Me preference byly jasne, Zotac ZBOX nano CI320 vetsinu z nich splnuje, vam treba vyhovi spise jiny model. Snad vam informace v tomto clanku s vyberem trochu pomohou.

 

 

Napsat komentář