Neni to tak davno, co jsem o OSMC psal, jako o nastupci RaspBMC.
Dnes se podivame na to, co to vlastne nabizi a jak se to chova na Raspberry Pi 2.
Zatim se stale jedna o Alpha 4 verzi, takze finalni verze muze byt ponekud odlisna a ja v tom pevne doufam, protoze aktualne je to alespon z meho pohledu znacne nedodelane.
Instalace je diky instalatoru jednoducha, staci si vybrat jazyk (aktualne jenom anglictina) a HW, na ktery chcete instalovat, vybrat, zdali chcete konfigurovat sitovou kartu, pripadne jestli je to pripojeni pevne, nebo pres wifi, v zakladu je konfigurace pres dhcp, zvolit vsak muzete i manualni zadani adresy.
Vybrani spravneho cile, v mem pripade SD karta, tu v zapeti potvrzuji a image se stahuje a zapisuje na SD kartu.
V zasade se vybral jenom spravny soubor, ale cela instalace tim nekonci. Po vlozeni karty do RPi2 teprve dochazi k vlastni instalaci. nekontroloval jsem, zdali si system jeste stahoval nejaka data, nebo si vystacil s daty na SD karte, tzn jestli musite mit behem instalace pripojeny internet, ale nemusel jsem do celeho procesu nijak zasahovat.
Po dokonceni procesu instalace vas privita jednoducha uvodni obrazovka, ani hezka, ani oskliva, proste ucelova, pripominajici ponekud svetlejsi verzi Widnows Media Center.
Ovladani je obdobne, tzn vertikalni s horizontalnimi sub polozkami. Kdo je zvykly z XMBC/KODI, nebude mit s ovladanim problem. Po chvili nachazim moznost pridavani vlastnich repozitaru, pridavam doplnky, vse funguje jako v KODI.
Moc toho na otestovani neni, tak zkousim proklikat jednotlive polozky v menu. No je videt, ze to je stale Alpha. Nektere nabidky jsou jeste prazdne, jine odkazuji na stejna mista, jinou cestou.
Polozka „MY OSMC“ napovida, ze by se zde mohlo dat neco menit, mam moznost menit config, tak alespon nahlizim do jeho obsahu a nestacim se divit, kdyz zjistuju nastaveni taktu CPU na 850MHz. Proc to zpomaleni ? Netusim.
Jina polozka maliny s bleskem napovida, ze by se zde mohlo dat pretaktovavat. V budoucnu snad ano, popisek potvrzuje domnenku, ale polozky k vyberu jsou prazdne a nic nedelajici. No musime si na plnou verzi jeste pockat a pak se uvidi.
Tak nasatveni toho zase tolik neskryva, preci jenom nic, co by v KODI nebylo, shop hledam marne, byl jsem zvedavy, jestli tam uz neco je.
Tak ale to hlavni je prece prehravani a na to jsme nejvice zvedavi. Teda nekteri urcite 🙂
Dopln ky to prochazi tak nejak stejne, docela dlouho se natahuji obrazky, to na stejnem HW na KODI nedela, obrazky jsou videt hned, no co, drobna chybka, urcite jeste projde nejakym procesem optimalizace.
Tak pojdme k vlastni prehravce. Vybiram ze siroke palety serialu doplnku Genesis a poustim vybrany serial. Prehravka se zda byt v pohode, pak chci stahnout titulky a ejhle, ta mys se nejak trha. Obecne cely kurzor je ponekud, no jak to jenom rici, zvlastni a velky. jeho trhany pohyb dokazuje, ze optimalizace na RPi2 jeste ponekud pokulhava.
Zkousim ovladani klavesnici, situace neni o moc lepsi. Reakce na klavesy mizerna, nez jsem se proklikal k tomu, abych titulky stahl, radeji jsem to vzdal.
Celkove dojmy jsou zatim vcelku pozitivni. Ac jsem toho prilis nevidel, pulka veci nefunguje a prehravka taky nebyla idealni, nevyhazuje to zadne errory a to se taky pocita.
To ostatni je jenom otazka casu, ktery to jeste potrebuje k finalni verzi. Alespon nejake oklestene, ktera by se dala realne pouzit.
Srovnani s OpenELEC ? Aktualne nemozne. OpenELEC ma za sebou haldu casu na opravy a odladeni, aktualne se to s zadnou verzi KODI srovnat neda, jeste stale se to neda srovnat ani s vlastnim predchudcem, tzn dilem stejneho autora – RaspBMC.
Nemam moznost otestovat image pro Raspberry Pi 1, tento HW k dispozici nemam, na RPi2 se to chova, jak se to chova. Ale HW je oficialne v prodeji teprve mesic, takze uvidime, jak si povede OSMC dale. Rozhodne budu tuto verzi sledovat a az dojde k vydani stabilni verze, urcite ji zkusim.