OpenELEC aneb kdyz nechci HTPC pokazit

Nekteri z nas, maji radi veci tak nejak pod kontrolou, navic vyuziji zarizeni i v dobe, kdy na nem vylozene nebezi nejake filmy, hudba atd.
Jsou ale take pripady, kdy budto nechceme, nebo neni zadouci, aby bylo mozne se dostat do systemu, na kterem nejaky ten software pro HTPC bezi.
I Kodi ma takovou variantu. Posledne jsem psal o nove vznikajicim projektu OSMC, za kterym stoji autor RaspBMC. prave RaspBMC je totiz jednou z alternativ, kde vas neceka pri spusteni zadne prihlasovani, nebo mate moznost Kodi vypnout a pracovat dale v systemu.
Dneska bych se tudiz chtel venovat prave takovemu systemu.

OpenELEC od verze 5.0.1 totiz podporuje Raspberry Pi 2 (dale jen RPi2). Aktualni verze je 5.0.5 a tu jsem take stahl a nainstaloval na SD kartu.
Instalator ja malicky, bavime se tu o instalaci cca 125MB, system je opravdu takrikajic light a vas HW nebude zatezovat zbytecne spustenymi sluzbami, ktere pro HTPC nejsou potrebne.
Zkusil jsem tudiz tuto aktualni verzi.

Pri bootovani vas privita logo openelec a nasledne jiz klasicka Kodi uvodni obrazovka.
Cely boot trva od pripojeni napajeni k RPi2 jenom 17 vterin.

Kodi je klasicke, dle vypisu systemovych informaci se jedna o posledni 14.2 BETA 2 verzi.
Ac uz mam v systemu nahrane nejake doplnky, po rebootu je v systemu 684MB volne pameti.
Karta byla rozdelena na dve casti, jedna systemova pripojena jako /flash je ve velikosti 256MB z toho je 103.4 MB pouzito (40%).
Druha cast byla roztazena pres zbytek karty a pripojena jako /storage o velikosti 6.9GB, zabrano je 55.4MB (1%).
Z vyse uvedeneho je patrne, ze by cely system mel byt schopny pracovat i na kartach s minimalni velikosti, presto bych asi doporucoval kartu o nejake rozumne velikosti, ne mene nez 2GB.
Nejen kvuli rychlosti, ale jedna se o cerstve nainstalovany system s minimem doplnku. uvidime, jak se bude Kodi roztahovat po nejake dobe.
V informacich o hardwaru funguje dokonce cteni teploty procesoru a aktualni frekvence.

Mame zde vsak i zalozku, ktera soucasti klasickeho Kodi neni. V systemu se nechazi sekce OpenELEC Nastaveni, kde je mozne system upravit dle pozadavku.
V zalozce „System“ je mozne HTPC – pojmenovat, zvolit si dve varianty rozlozeni klavesnice, nastavit aktualizace systemu, vytvorit zalohu, ci ji obnovit
V „Sit„i je mozne nastavit VPN a 3 NTP servery.
Zalozka „Pripojeni“ pak skryva vlastni nastaveni sitoveho adapteru. Konfigurace je prehledna a intuitivni.
Sluzby“ – zde se nachazi moznost aktivovat dodatecne sluzby jako Samba server, SSH server, Avahi, Cron ci Bluetooth.
Bluetooth“ pak dostal i vlastni zalozku, kde je mozne nastavit a parovat, jak uz nazev napovida, Bluetooth zarizeni.
Posledni volbou je pak zalozka „O nas„, kde jsou zejmena informace o systemu OpenELEC, vcetne vypsane verze a architektury, odkazy na oficialni stranky, podporu a wiki projektu a dale pak odkazy na socialni media ci navod, jak cely projekt podporit financnim darem.

Ostatni zustalo tak, jak to zname z klasicke Kodi instalace.
System je relativne svizny, zadrhnuti jsem se dockal pouze u instalace slozitejsich doplnku jako 1Channel ci Phoenix, ktere maji vice zavislosti. Tuto instalaci vsak provadite pouze jednou, takze na dalsi vykon, jiz nema vliv.

Ale pojdme k vlastnimu testu prehravani videa.
Nove, 6x silnejsi CPU je urcite poznat, takze jsem skocil rovnou do nejtezsiho kalibru a spustil 3D 1080P film s titulky.
Titulky se vyhledavaji docela pomalu, cca 20 vterin trvalo, nez mi to nejake nabidlo ke stazeni. Stejna sluzba, stejyn film, ale na desktopu, nabizi titulky ke stazeni ihned. Netusim, kde je presne problem, protoze vytizeni CPU je nizke. Behem celeho testu s 3D filmem vcetne stereoskopickeho rozhrani, nepresahlo vytizeni CPU 30% jednoho jadra ! Takze ne 30% CPU, coz by samo o sobe bylo skvele, ale zatez preskakuje mezi jednotlivymi jadry. Celkove je vytizeni CPU podle meho odhadu nekde mezi 10% a 15%. Na zadek vsak dostava pritomna graficka karta. Ac je patrna optimalizace, video zvlada jet plynule, mys uz se zadrhava. Pauza videa vraci mys na puvodni rychlost, ale pri prehravce zminovaneho videa, pada prekreslovani mysi na uroven cca 3FPS.  (rozumej 3 prekresleni mysi v pohybu za sekundu). Pouzitelne ? Urcite ano, ale lepsi je pri prehravanem videu zvolit ovladani klavesnici 😉
Bohuzel nemam moznost vyzkouset nejaky IR dalkovy ovladac, kde by se problem s prekreslovanim mysi eliminoval.

Nakonec jsem se zameril na moznost nechtene likvidace takoveho systemu ze strany uzivatele. Preci jenom neni od veci si nasimulovat mozne situace a odolonost celeho systemu.
Zde OpenELEC obstal na vyborou. Zkousel jsem zname i nezname klavesove zkratky, at uz klasicke linuxove i windowsi klavesove zkratky, nebo take nahodne kombinace klaves ala male dite tluce do klavesnice. System dela opravdu jenom to co ma, takze bych se nebal takovou instalaci dat i nezkusenemu uzivateli.
V kobinaci s nastavenim noveho uzivatele, kteremu pres funkci rodicovsky zamek zakazete moznost prenastavovat nastaveni systemu, hrat si s repozitari, ci instalaci novych doplnku, se jedna opravdu o velmi robustni HTPC konfiguraci.

Celkove hodnoceni je velmi pozitivni.
K prehravani online obsahu je RPi2 v kombinaci s OpenELEC urcite dostacujici a za investici cca 1500 Kc vcetne adapteru, krabicky a sd karty, je to urcite nejzajimavensi zarizeni dneska, ktere i z hloupe televize, udela tu nejlepsi smart TV.

 

Napsat komentář