Dnes bych se rad venoval chlazeni RPi 2.
K tomuto ucelu jsem si nasel dva pasivni chladice, kterymi chci obe RPi2, ktera mam k dospozici osadit, abych mohl porovnat jejich ucinnost a pokusil se zodpovedet na otazku, zdali je to vubec potreba.
Nejprve k vlastnim chladicum. nejsou to zadne specialni chladice pro Raspberry, ale klasicke hlinikove chladice, ktere jsem nasel ruzne po suplikach.
Mensi z nich odpovida chladici, ktery se da bezne koupit v sade 3 chladicu pro RPi 1 B, vetsi je slozen ze dvou ruznych chladicu, ktere byly tusimze soucasti nejakeho Accelero setu pro graficke karty, tak jako tak jejich spojenim ziskame slusny chladic.
Co vsak, kdyz mate jako ja RPI2 umistene v krabickach ?
Vetsi z chladicu se nevejde urcite a bude potreba odstranit velkou cast plastu uvnitr krabicky, na estetiku se nehledi, po ruce je jenom lamaci nuz, jenom dat pozor na prsty a po chvili je vnitrek vykuchan tak, aby se tam chladic vesel.
V druhem pripade je chladic mensi a do pripraveneho otvoru se krasne vejde, bohuzel krabicka je puvodne pro Raspberry Pi 1 B a tam je cip kousek vedle, coz je na fotce videt.
Vysledek muzete videt zde:
Chladice jsou na miste, zda se, ze i celkem drzi, tak pojdme na nejake testy.
Zde bych rad prilozil video, abych to nemusel cele prepisovat 🙂
V clanku bych to cele jenom shrnul co se vysledku tyce a co ve videu zaznelo.
RPi 2 je oproti svemu predchudci o dost jiny. Srovnani teplotniho vyzareni, ktere je mozne dohledat na youtube a take srovnani spotreby v temze videu krasne ukazuje, jak veliky skok v CPU byl proveden. Teplota se oproti predchozi verzi v zatezi snizila az o 10 stupnu, v klidovem stavu urcite o 5, hodne zalezi na tom, jestli pouzivate krabicku, ci nikoliv.
Bez krabicky se RPI2 bez pridavneho chlazeni ustali v bezne klimatizovane kancelari na hodnote cca 41 stupnu (+ – par desetin). S pouzitim maleho chladice se teplota paradoxne dostala o stupen vyse, kvuli spatnemu prilnuti oboustranne pasky (konstrukcni vlastnost cipu) a spatnemu prenosu tepla z cipu na chladic. V zatezi byl pak tento jev obdobny. Testy prokazaly, ze maly pasicni chladic, je spise naskodu.
S vetsim chladicem uz vsak k poklesu teplot doslo a to jak v klidovem rezimu, tak hlavne v zatezi. Rozil neni nijak razantni, bavime se tu o jednotkach stupnu, v klidu cca 2 -3 °C, v zatezi pak cca 4 – 5 °C.
Rad bych zduraznil, ze jsme pri testech zatezoval pouze jedno jadro, coz by melo odpovidat nejakemu realnemu zatizeni CPU, protoze nepredpokladam, ze by jste zhavili RPi 2 na 100% zateze a pokud, tak urcite ne po celou dobu.
Vytizeni okolo tech 25%, by melo simulovat klasicke pouziti, cemuz by melo odpovidat i vygenerovane teplo.
Je patrne, ze za pouziti vetsiho chladice, muzeme dosahnout lepsich vysledku, ale nesmime zapominat na moznost chlazeni i zbytku PCB. Z tohoto duvodu bych v pripade pouzit stejne krabicky jakou mam k dizpocici ja doporucil, odstraneni cele vnitrni casti plastu, nebo alespon jeho vetsi casti, aby nebyl zbytek PCB schovan zbytecne pod dalsim „vikem“, ktere brani samovolnemu odvodu tepla vzhuru.
Stejny problem muze nastat, pokud prave zvolime prilis veliky chladic a ten bude kumulovat teplo nad celym PCB, zejmena, pokud bude krabicka uzavrena.
Proto zvazte pouziti pasivniho chladice, dejte pozor na soucastky, ktere prevysuji vysku cipu a mohly by prijit do styku s chladicem a provedte mereni teplot pred instalaci chladice i po jeho isntalaci v takovych podminkach, ve kterych chcete RPi 2 provozovat.
Vysledky kterych jsem dosahl ja, totiz nemusi diky odlisnym provoznim podminkam odpovidat tem vasim.